Інформація НАБУ

 

НАБУ: суми страхового відшкодування за кредитне авто не є доходом фізособи

     Суми страхового відшкодування, які при настанні страхового випадку з придбаним в кредит автомобілем виплачуються страховою компанією банку, не є доходом фізичної особи - позичальника і з них не повинен сплачуватися податок з доходів фізосіб. Про це йдеться в Наказі Міндоходов від 2 червня 2014 № 325 «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо оподаткування сум страхового відшкодування, які виплачуються банку - вигодонабувачу при настанні страхового випадку із предметом застави (автомобілем), і спрямовуються банком на погашення кредиту».

     У НАБУ вважають цю Консультацію позитивним і своєчасним кроком. Вона регулює питання отримання банками - вигодонабувачами страхового відшкодування та спрямування цих коштів на погашення кредиту, який був виданий фізичній особі під заставу.

     Комітет НАБУ з питань оподаткування та обліку намагався сприяти вирішенню цієї проблеми протягом 2012-2013 р. р. У цей період неодноразово були направлені звернення до керівництва Міністерства доходів і зборів, НБУ і адміністрацію Президента. У них НАБУ стверджувала, що при отриманні банками як вигодонабувачами страхового відшкодування по кредиту, сум такого відшкодування не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи - позичальника.

     У НАБУ сподіваються, що Міндоходов доповнить свою Кнсультацію і врахує всі випадки отримання та подальшого направлення банками як вигодонабувачами сум страхового відшкодування. Йдеться про відшкодування за договорами страхування будь-якого заставленого майна (рухомого і нерухомого), а також за договорами страхування життя, здоров'я і працездатності позичальника.

     Крім того, необхідно передбачити, що у разі перевищення страхового відшкодування над сумою заборгованості, банк може направити ці кошти на відновлення об'єкта застави.